top of page
002_7
002_6
002_5
002_4
002_2
002_1
002_0
002_

Храна:растения,водорасли,малко риба

Размери:400-500 кг;2,8-3 м;

Ареал:крайбрежните зони на Карибско море и Мексиканския залив , басейна на река Амазонка Западна Африка и в района на Флорида

Продължителност на живота:ок. 60 г

Ламантините (Trichechidae, Manatidae), познати още като морски крави, са растителноядни водни плацентни бозайници от разред сирени. Счита се, че произлиза от четирикраките бозайници, обитавали сушата преди повече от 60 млн. години, а от съществуващите животни днес е в родствена близост с Хоботни (слонове) и Дамани.

Максималните размери, които са наблюдавани, са дължина от 3,6 m и тегло от 1 775 kg. Женските обикновено са по-големи и тежки. Когато се родят, малките тежат средно около 30 kg.

Тялото е масивно; имат приплесната хоризонтално опашка. Очите им са малки и раздалечени. Горната устна е голяма и в някои отношения наподобява къс хобот. Ламантините я използват за събиране на храна, а също и при общуване. Издават разнообразни звуци. Голяма част от деня прекарват в сън. Обикновено излизат на повърхността да дишат на около 4 минути, но когато си почиват, могат да останат до 20 минути под водата.Като цяло ламантините са неагресивни, бавно подвижни животни. Обикновено плуват със скорост от около 5-8 km/h, но за кратки разстояния могат да развиват и към 25 km/h. Наблюдения са показали, че ламантините могат да изминат до 80 km на ден.[2] Обитават предимно топли плитки крайбрежни води и не могат да оцелеят при температури под 15° C (288 K; 60° F).Най-старият ламантин, роден и отгледан в плен, е от мъжки пол и е известен под името Снуути (Snooty). Той е роден в Аквариума в Маями (Miami Aquarium) на 21 юли 1948 г. и от 1949 г. живее в Музея в Южна Флорида .Обикновено, след като достигнат полова зрялост на 4 до 7-годишна-възраст, женските раждат едно малко веднъж на около две-три години.[2] Гестационният период при ламантините продължава около 12 месеца. Малките се отбиват след около 12 до 18 месеца. Като цяло ламантините живеят самостоятелно поотделно освен по време на размножителния период и по време на отглеждането на малкото от майката. Ламантините са растителноядни животни. Имат само кътници, които се регенерират през целия им живот – преместват се напред с около 1 мм на месец и постепенно се изхабяват, като биват заместени от нови в задната част на устата.Макар че имат сравнително малко естествени врагове (крокодилиакули), и трите вида ламантини са в списъка с природнозащитни статуси на Международен съюз за защита на природата в категория „уязвим вид“. Сблъсък с плавателно средство е сред най-сериозните заплахи за живота на ламантините. [6] Сред другите обичайни причини за смъртта са: замърсяване на естествената им среда, незаконно ловуване, естествени причини.

bottom of page