

All Animals
Храна:плодове,насекоми,гръбначни
Размер:1 до 1,7 м
Ареал:Нова Гвинея
Продължителност на живота:40 - 50 г
Казуарите (Casuarius) са птици от разред Казуароподобни (Casuariiformes). Името им произлиза от индонезийската дума „казуари“, която в превод означава „рогата птица“, заради костния израстък на главата на казуара.
Интересното при казуарите, което ги различава от другите казуароподобни, е яркосинята шия и торбичката под клюна, която най-често е червена. Освен това птицата живее в екваториални гори, което не е типично за други птици от този разред. Прехранват се с плодове, семена, а също и с насекоми, жаби и змии.
Оперението на птицата е черно, като се изключи разбира се шията. Характерен за казуарите е наподобяващият рог костен израстък на главата. Той обикновено е широк и наподобява шлем, което е дало и името на най-едрия от подвидовете казуари — шлемоносият казуар, при който този израстък е с по-големи размери в сравнение с този на останалите 2 вида. Все още не е изяснено за какво служи образуванието, но някои учени твърдят, че птиците го използват по време на брачните си танци. Изключително опасна и агресивна птица, поради силните и масивни крака.
Все още не е известно с точност колко дни след снасянето на яйцата се излюпват малките казуари. Причина за малкото ни познания за тази птица е фактът, че тя е слабо изследвана в естествената си среда.
Преди размножаването двете птици изпълняват брачен танц, който е особено зрелищен при мъжката птица. Движенията наподобяват на тези при щраусите, с широко разперване на крилата, издуване на червената торбичка под клюна и т.н.Отскоро е известно, че казуарите заемат много важна екологична ниша в естествената си среда, тъй като спомагат за разпространяването на различни видове растения. Това става по следния начин: известно е, че семената и плодовете съставляват значителна част от менюто на казуарите. Оказва се, че след като ги погълнат, птиците могат да разпространят семената на дадено растение другаде чрез своите изпражнения. Така казуарът се оказва един вид преносител на растенията, като при растежа си тези семена са спомогнати от ценните вещества, които съдържат фекалиите на птицата. Това явление не е открито за първи път. То се среща при много други видове птици и прилепи, но не се е считало за съвсем типично за казуарите.
![]() | ![]() |
---|---|
![]() | ![]() |